Gospodarka Morska o wspólnym projekcie ENAMOR, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz ZMP Gdynia S.A.

Michał Hołubowski
19/6/2024

O tym, jak ważna z punktu wdrażania innowacyjności i rozwoju gospodarczego jest współpraca nauki i biznesu, może świadczyć projekt zrealizowany przez trzy podmioty: Firmę badawczo-produkcyjną Enamor, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zespół złożony z pracowników tych trzech instytucji, mając do dyspozycji zaplecze naukowe, wdrożeniowe i biznesowe, stworzył pierwszy na świecie system, którego celem jest monitorowanie w sposób ciągły stanu umocnień dna morskiego przy konstrukcjach hydrotechnicznych.

– Problemem, na który odpowiada projekt, są mechaniczne uszkodzenia konstrukcji hydrotechnicznych i portowych, spowodowane niszczącym działaniem strumienia zaśrubowego – mówi pani Teresa Abramowicz-Gerigk, profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, która sprawowała nadzór merytoryczny nad projektem.

Zainstalowany system pozwala na bieżącą kontrolę ciśnień przy nabrzeżu, a co za tym idzie, przekazuje zarządcy portu, informację o zniszczeniach, które powstają wskutek manewrów statków. Prototypowo został zainstalowany dla zbadania sytuacji powodowanych przez statki zawijające do Gdyni. O tym, jak istotną rolę pełnią tego typu systemy działania, przekonuje pan Leszek Jurczyk, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Portu w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A. 

więcej o projekcie:

https://www.gospodarkamorska.pl/mariaz-nauki-i-biznesu-najlepsze-z-mozliwych-polaczen-59668