30-lecie firmy Enamor

Michał Hołubowski
20/5/2024

Enamor już od trzydziestu lat jest częścią polskiego przemysłu morskiego i obronnego. Okrągły jubileusz jest dla przedsiębiorstwa okazją do podsumowań dotychczasowych osiągnięć i planowania rozwoju na kolejne lata.

Początki firmy Enamor sięgają 1989 roku, kiedy to Janusz Matysik wraz z kolegami ze środowiska akademickiego, założył przedsiębiorstwo prowadzące działalność usługową i zapewniające pełną obsługę serwisową i remontową, w tym montaż urządzeń elektrycznych i elektronicznych na statkach. W latach dziewięćdziesiątych, firma dostosowując się do gwałtownych zmian na rynku, poszerzyła działalność handlową, rozwinęła swoją ofertę o własne produkty monitorujące efektywność energetyczna statku oraz o usługi dla rynku wojskowego. Obecnie, Enamor zatrudnia ponad setkę pracowników, którzy specjalizują się w opracowywaniu oraz wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych dla klientów z branży morskiej i przemysłu obronnego.  Rozwijając działalność handlową i produkcyjną, firma nie zapomina jednakże o swych początkach i kontynuuje prace serwisowo-instalacyjne. Specjaliści firmy Enamor wykonują prace serwisowe w portach i stoczniach na całym świecie.

Jubileusz 30-lecia założenia spółki Enamor jest dla nas wyjątkowym świętem. Perłowa rocznica działalności jest okazją weryfikacji dotychczasowych osiągnięć, ale również stanowi impuls do podejmowania nowych, odważnych decyzji i realizacji dalekosiężnych planów. Jesteśmy niezwykle dumni ze stabilnego wzrostu wartości marki. Dziękujemy w tym miejscu naszym Partnerom i Przyjaciołom, wśród nich Uniwersytetowi Morskiemu w Gdyni, licząc na dalszą konstruktywną współpracę – mówi Maciej Rek, prezes Enamor.

Przedsiębiorstwo Enamor posiada w swojej ofercie kilkanaście produktów własnych, które z powodzeniem wspierają armatorów i załogę w realizacji Planu Zarządzania Efektywnością Energetyczną Statku (SEEMP) Zgodnie z wymaganiami Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Do końca 2019 roku systemy wyprodukowane w Gdyni, będą funkcjonować na ponad 300 jednostkach pływających należących do kilkunastu armatorów z całego świata. Do autorskich systemów firmy należą:

System Zarządzania Flotą i Wydajnością Operacyjną Statku – SEAPERFORMER

System Pomiaru Przechyłu i Ruchów Statku – EMIS
System Wspomagający Kontrolę Napędu –ETNP 10;
System Kontroli Zużycia Paliwa – EFCM;
System Optymalizacji Efektywności Energetycznej Statku – ESOS 2.0;
System automatycznego przepływu danych –  EVT;
System monitorujący parametry elektryczne prądnic okrętowych – EPM;

Momentomierz – E-TORQUE METER
Zintegrowany System Monitoringu i Sterowania Siłowni Okrętowej – EMOS;

W ofercie firmy znajduje się również: BNWAS, przechyłomierz, termokalibrator oraz różnego rodzaju interface i repetytory.

Produkowane systemy automatyki okrętowej tworzone są zgodne z konwencjami IMO oraz w oparciu o najwyższe standardy jakości.  Firma posiada certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań norm PN-EN ISO 9001:2009, PN-N-19001:2006  oraz  certyfikat NATO AQAP 2110:2009. Dodatkowo ENAMOR  dysponuje koncesją na obrót amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,a także posiada Świadectwo  Bezpieczeństwa Przemysłowego Pierwszego Stopnia.