Konferencja KORMARINE z udziałem ENAMOR. Busan /19-22 października 2021

Michał Hołubowski
19/6/2024

Dobiega końca KORMARINE, jedna z największych na świecie konferencji, poświęconych trendom i rozwojowi technologii w branży morskiej i w przemyśle stoczniowym. Od 40 lat, koreańskie Busan gości wystawców i zwiedzających z całego świata. Jak przystało na światową stolicę przemysłu stoczniowego, podczas KORMARINE w dniach 19-22 października 2021 r., zaprezentowano niezwykle bogatą ofertę w zakresie produkcji i wyposażenia statków.

W konferencji wzięło udział 835 wystawców z 45 krajów, przy udziale 38 000 odwiedzających z 91 państw, którzy mieli okazję śledzić nowinki technologiczne i wymienić doświadczenia z profesjonalistami z branży.

KORMARINE, na 35 000 m2 powierzchni wystawienniczej, obejmującej dwanaście pawilonów narodowych, stanowi platformę promocji dla branży morskiej i również ma na celu wspieranie dyskusji nt. rozwiązywania problemów, dzielenia się spostrzeżeniami i trendami w branży oraz promowanie idei tzw. „zielonej technologii”. W tym roku, konferencja odbywa się w formule hybrydowej.

Ponieważ przemysł morski uznaje znaczenie zrównoważonego rozwoju, KORMARINE stawia sobie za cel wgląd w integrację automatyzacji i przyjaznej dla środowiska energii w żegludze. Tym samym, założeniem konferencji jest poszukiwanie rozwiązań dla wszelkich potencjalnych wyzwań w przemyśle stoczniowym i morskim w perspektywie długoterminowej.

ENAMOR, jako lider innowacji w branży morskiej, wraz ze swoim koreańskim partnerem – spółką Iljin and Co Ltd., zaprezentował podczas targów flagowe produkty z zakresu monitoringu i optymalizacji energetycznej statków. SEAPERFORMER – Skomputeryzowany System Zarządzania Flotą i Wydajnością Operacyjną Statku, EMIS – Elektroniczny System Pomiaru Przechyłów i Ruchów Statku, oraz ETM – Momentomierz – urządzenie do pomiaru momentu napędowego i obrotów silnika głównego.

Tematem przewodnim wydarzenia była dyskusja na temat dekarbonizacji i cyfryzacji w przemyśle morskim oraz o ścisłym związku między przemysłem stoczniowym, inżynierią morską, a gospodarką światową.

*Republika Korei znajduje się w czołówce światowych stoczni pod względem rocznych zamówień i wielkości budów. Pomimo niedawnej długoterminowej recesji gospodarczej i COVID-19 dotykającej globalny przemysł, Republika Korei odzyskała status lidera, zdobywając 42% światowych zamówień (18,3 mld USD). Zwłaszcza w pierwszym kwartale 2021 r., 52% światowych zamówień przejęły stocznie koreańskie.

Busan jest największym miastem portowym w Korei i stolicą morską, w której siedziby mają organizacje rządowe i pozarządowe oraz wiodące spółki z branży morskiej.

kormarine