Pełna gotowość przeciwpożarowa przed wejściem w życie najnowszych przepisów SOLAS

Michał Hołubowski
19/6/2024

Wkrótce w życie wejdą nowe przepisy  SOLAS związane z ochroną przeciwpożarową. Już od 1 lipca 2018 każdy statek zobowiązany będzie do posiadania na swoim pokładzie odpowiedniego  wyposażenia radiowego. Niespełniające wymogów jednostki mogą zostać obciążone kosztami, a nawet zawieszone w działaniu.   

Już 1 lipca 2018 roku w życie wejdą najnowsze przepisy Rozdziału II-2 Konwencji SOLAS. Jest to data graniczna, po której  armatorzy posiadający statki zbudowane przed 1 lipca 2014 rokiem muszą wyposażyć każdą drużynę przeciwpożarową , operująca na statku, w odpowiednie wyposażenie radiowe zapewniające komunikację radiową w trakcie trwania akcji p.poż.

Każdy radiotelefon używany przez drużynę p.poż. powinien spełniać specyficzne warunki techniczne  i standardy określone  przez Konwencję. Urządzeniem, które idealnie wpisuje się w założenia SOLAS, jest radiotelefon SAILOR 3965 UHF, który zaprojektował i wprowadził na rynek znany producent  rozwiązań radiokomunikacji morskiej firma Cobham oraz który dystrybuowany jest przez Enamor.

Zestaw posiada cechy, które pozwalają na bezpieczną łączność radiową w trudnych warunkach akcji p.poż. na statku.. Zaliczyć można do nich wykonanie „iskrobezpieczne” zgodne ze standardami ATEX, pasmo pracy UHF zapewniające lepsze zasięgi w stalowej konstrukcji statku, współpraca z akcesoriami audio umożliwiającymi prowadzenie rozmowy bez użycia rąk i w maskach tlenowych,  duże klawisze funkcyjne ułatwiające zmianę ustawień nawet w rękawicach ochronnych, wytrzymałą baterię, opcję CTCSS oraz wbudowaną opcję głosowej informacji zwrotnej podczas wyboru kanału komunikacji, czerwony kolor obudowy – sugerujący zastosowanie w akcjach p.poż.

Nie zastosowanie się do przepisów SOLAS może skutkować wysokimi kosztami. Kary przekroczyć mogą nawet 20-30 tys. dolarów w skali dnia, a straty związane z zawieszeniem w działaniu i opóźnienieniami – 100 tys. dolarów. Odpowiedni sprzęt pozwoli więc nie tylko w odpowiednim zabezpieczeniu jednostki przed awariami i pożarami, ale również w uniknięciu wyżej wymienionych kar.

Wybór zestawu radiowego skutkować może narażeniem zarówno załogi, floty jak i biznesu. Zakup właściwego sprzętu jest więc kluczowy i nie powinien być odkładany w czasie.